| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.3 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 3.2 mm |
| Packaging | Ammo Pack |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Type | Hall Effect Switch |
| Output Type | Open Drain |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Max Supply Current | 6 mA |
| Test Condition | 25 °C |
| Sensing Range | ±6mT Trip, ±2mT Release |
Stock: 54
Distributors
pcbx
Unit Price$0.46819
Ext.Price$0.46819
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.46819 | $0.46819 |
| 10 | $0.39072 | $3.90720 |
| 25 | $0.35910 | $8.97750 |
| 50 | $0.33004 | $16.50200 |
| 100 | $0.30332 | $30.33200 |
| 300 | $0.29231 | $87.69300 |
| 500 | $0.28169 | $140.84500 |
| 1000 | $0.27199 | $271.99000 |
